Måns Zelmerlöv och…

Vårmöte 2015

Vårmöte 2015

vackert vårväder hindrade inte drygt 40 medlemmar från att komma till föreningens vårmöte för att lyssna till fastighetsmäklaren Maria Igelström som berättade om vad man bör tänka på inför en eventuell försäljning av sin bostad. Det var många frågor om dagens regler och trender som diskuterades, bland annat acceptanspriser, budgivning, mäklarens roll, säljare och köpares skyldigheter och ansvar. Efter lite kaffe med dopp forsatte kvällen med en nostalgiskt bildresa genom Barkarby och Skälby med Lars-Erik Larsson som guide. Det var bilder från tidigt 1900-tal fram till dagens exploatering av Barkarbystaden. Många intressanta återblickar från en svunnen tidsepok och samtidigt en värdefull dokumentation och redovisning över vår närmiljös förvandling under drygt 100 år. Ett Järfälla med slingrande grusvägar i grönskande landsbygd med enstaka bostäder, ett litet stationshus vid enkelspår och ett flygfällt fyllt med aktiviteter, flygplan i luften och  plan med mindre lyckade landningar. Kvällen  avslutades traditionsenligt med närvarolotteri och föreningens ordförande, Gertrud Fogelström, fördelade några blommande vinster till lyckligt lottade medlemmar, innan alla närvarnde kunde återvända hem i det vackra vårvädret och ta del av Måns succé i Eurovision song contest.

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.